Саранчуківська сільська територіальна громада
Тернопільська область, Тернопільський район

Стягнення аліментів з іноземця

Дата: 02.02.2022 11:28
Кількість переглядів: 75

Стягнення аліментів з іноземця

Якщо платник аліментів не проживає в Україні або не зареєстрований за місцем свого проживання, то стягувач завжди має право скористатися нормами ст. 28 Цивільно-процесуального кодексу України, та подати позовну заяву про стягнення аліментів за зареєстрованим місцем проживання чи перебуванням позивача.

Також в своїй позовній заяві одразу ж додатково необхідно посилатися на п. 4 ч. 1 ст. 76 ЗУ «Про міжнародне приватне право», відповідно до якого суди можуть приймати до свого провадження і розглядати будь-які справи з іноземним елементом, якщо у справі про сплату аліментів позивач має місце проживання в Україні.

А також посилатися на норми ст. 66 ЗУ «Про міжнародне приватне право», відповідно до яких права та обов’язки батьків і дітей визначаються особистим законом дитини або правом, яке має тісний зв’язок із відповідними відносинами і якщо воно є більш сприятливим для дитини, де встановлено, що зобов’язання щодо утримання, які виникають із сімейних відносин, крім випадків, передбачених ст. 66 цього Закону, регулюються правом держави, у якій має місце проживання особа, яка має право на утримання. А тому, при стягненні аліментів судом України повинні застосовуватися не лише норми законодавства України, а й також норми міжнародних договорів.

У зв’язку з цим, рекомендуємо, у позовних вимогах писати розмір аліментів у фіксованій сумі, а не в частці від доходів. Оскільки, деякі країни, передбачають стягнення аліментів лише у фіксованій сумі.

Для стягнення аліментів з громадянина іншої країни до позовної заяви потрібно подати наступні документи:

- копію паспорта та ідентифікаційного коду позивача;

- копію свідоцтва про народження дитини/дітей;

- копію довідки з місця проживання позивача та дитини/дітей;

- копію свідоцтва про шлюб або розірвання шлюбу (за наявності);

- інформацію про місце реєстрації відповідача-іноземця за кордоном або в Україні (за наявності);

- інформацію, яка підтверджуватиме дохід батька (якщо у позивача відсутні підтверджуючі документи про доходи відповідача то можна надати до суду, наприклад, дані про професію, посаду, яку займає відповідач, і приблизну заробітну плату, яку в країні платять на аналогічній посаді).

Відповідно до ч. 6 ст.175 ЦПК України, у позовній заяві можуть бути вказані й інші відомості, необхідні для правильного вирішення спору.

Якщо є копія паспорта відповідача, то обов’язково потрібно долучити його до позовної заяви. Довідку з місця проживання можна отримати онлайн через Портал державних послуг або в Центрі надання адміністративних послуг. Дана довідка має містити відомості про те, що дитина прописана з тим з батьків, хто має намір подати позовну заяву про стягнення аліментів.

Якщо дитина прописана за іншою адресою (або ж взагалі не прописана) – потрібно складати акт про те, що дитина проживає з матір’ю без прописки. Такий акт складає ЖЕК, ОСББ або Орган опіки та піклування за місцем проживання дитини.

Судовий збір за подання позову про стягнення аліментів з іноземця не сплачується.

Додатково до суду, необхідно подати копію позовної заяви з усіма додатками для відповідача.

Враховуючи обов’язок батьків однаково піклуватись про утримання дитини, вам потрібно буде довести, що сума ваших витрат на утримання дитини вдвічі більша, ніж сума аліментів, яку ви просите стягнути. Аліменти стягуються аж до припинення права на утримання.

Коли розгляд справи закінчився, а рішення суду вже прийняте, необхідно дочекатись вступу його в законну силу, щоб стягнути аліменти на утримання дитини. За загальним правилом, рішення суду вступає в законну силу після спливу 30 днів. Разом з тим, після спливу такого строку, Вам потрібно звернутися до територіального органу юстиції за Вашим місцем прописки, для ініціювання примусового виконання рішення, щоб фактично стягнути аліменти з іноземця.

Для того, щоб почати процес виконання рішення, Вам потрібно подати такі документи:

- заяву (звернення) про визнання та виконання рішення суду України про стягнення аліментів на території іншої країни (заява (звернення) складається в довільній формі);

- клопотання про визнання та виконання рішення про стягнення аліментів на підставі Конвенції про стягнення аліментів за кордоном (зразок клопотання Вам нададуть в управлінні юстиції).

До клопотання потрібно додати:

- копію судового рішення;

- довідку про часткове виконання або невиконання рішення на території України (видає орган виконавчої служби);

- довідку про те, що боржник був належним чином повідомлений про місце і час проведення судового засідання, якщо боржник не брав участь в судовому засіданні (видає суд, що розглядав спір);

- копія протоколу судового засідання під час якого справа була розглянута по суті (якщо така є);

- фото стягувача;

- переклад клопотання та документів, які до нього додаються, на ту мову країни, на території якої воно має бути виконано.

Прийнявши документи, уповноважена особа територіального органу юстиції направляє їх для виконання за кордон, за місцем реєстрації боржника-іноземця.

За правовими консультаціями та юридичною допомогою можна звернутися до Бережанського бюро правової допомоги за адресою: м. Бережани, вул. Банкова, 6. Тел.: (03548) 2 39 99.

Бережанське бюро правової допомоги

 

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь