Податкові нововведення: важливі акценти для бізнесу та громадян
Податкові нововведення: важливі акценти для бізнесу та громадян
Нещодавно в Головному управлінні ДПС у Тернопільській області начальник Головного управління ДПС у Тернопільській області Михайло Яцина під час сеансу «гаряча лінія» поспілкувався із додзвонювачами щодо податкових нововведень для бізнесу та громадян.
Нагадаємо, що у 2022 році триває процедура одноразового (спеціального) добровільного декларування, відома як «податкова амністія». Ті, хто планує використовувати право спеціального декларування до 01.09.2022, мають можливість застосувати знижену ставку збору у разі декларування іноземних доходів/активів до 01.03.2022 року. Ставка буде 7% замість стандартної 9%.
Також з початку 2022 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2021 року. Мають подати декларації ті громадяни, які відповідно до розділу IV Податкового кодексу України зобов’язані це зробити, та особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, а до 31.12.2022 (включно) – громадяни, які мають право на податкову знижку.
Найцікавіші запитання та відповіді на них надаємо увазі читачів.
Запитання: Чи справді для айтішників тепер буде спеціальний режим оподаткування?
Михайло Яцина: Так, спеціальний режим оподаткування резидентів Дія Сіті передбачає можливість переходу ними на оподаткування податком на прибуток підприємств за особливими умовами, що передбачають ставку податку у розмірі 9 відсотків та оподаткування лише низки операцій, таких як, зокрема: виплати процентів на користь нерезидентів – пов’язаних осіб або нерезидентів, зареєстрованих у державах, що є «низькоподатковими» юрисдикціями; надання фінансової допомоги не платнику податку, яка не підлягає поверненню, або пов’язаній фізичній особі – неплатнику податку, або пов’язаній особі – нерезиденту незалежно від наявності умови про повернення, або пов’язаній юридичній особі – неплатнику податку чи непов’язаній особі, яка залишається неповернутою протягом 12 календарних місяців (крім окремих випадків); безоплатне надання майна неплатнику податку (крім окремих випадків) тощо.
Запитання: Чи для торгівлі на ринку треба встановлювати на телефон програмне РРО?
Михайло Яцина: Фізичні особи-підприємці – платники єдиного податку першої групи звільнені від обов’язку застосовувати РРО та/або ПРРО при здійсненні господарської діяльності. Тобто зазначена категорія підприємців, яка здійснює виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадить господарську діяльність з надання побутових послуг населенню, не використовує працю найманих осіб, з 01 січня 2022 року не застосовує РРО/ПРРО та не веде облік товарних запасів.
Запитання: Облік товарних запасів, кому він обов’язковий для ведення?
Михайло Яцина: ФОП – платники єдиного податку, що здійснюють продаж технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарських засобів та виробів медичного призначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, а також платники єдиного податку, які зареєстровані платниками ПДВ, зобов’язані вести облік товарних запасів.
Запитання: Підприємець єдиного податку другої групи. Чи дійсно для роботи в селі не потрібно реєструвати касовий апарат?
Михайло Яцина: Так, уряд звільнив від використання РРО підприємців, які працюють в селах та сплачують єдиний податок.
Однак є кілька умов, які передбачають застосування касових апаратів. Отже, РРО або ПРРО потрібен, якщо:
- така роздрібна торгівля здійснюється в торговельному об’єкті, в якому також торгують підакцизними товарами;
- ця ж фізособа-підпримець також займається дистанційною торгівлею, зокрема через інтернет;
- сільськими радами та радами об’єднаних територіальних громад ухвалені рішення про обов’язкове застосування на території села РРО та/або ПРРО.
Також касовий апарат у селі знадобиться при перевищенні граничного розміру річного обсягу розрахункових операцій з продажу товарів або надання послуг.
Він становить 167 розмірів мінімальної заробітної плати на один структурний відокремлений підрозділ (пункт продажу товарів). З 1 січня це 1 085 500 грн (6 500*167), а з 1 жовтня – 1 118 900 грн (6700*167).
Запитання: Для кого затвердили спрощену декларацію з ПДВ?
Михайло Яцина: Мінфін наказом від 21.10.2021 р. №555 затвердив форму спрощеної декларації з ПДВ для електронних послуг нерезидентів, які надають фізичним особам у сфері реклами. Звітувати нерезидентам за цією декларацією слід буде з 2022 року.
Запитання: Чи встановлений термін для подання декларації про майновий стан і доходи при виїзді за кордон на проживання?
Михайло Яцина: Платники податків – резиденти, які виїжджають за кордон на постійне місце проживання, повинні подати декларацію не пізніше 60 календарних днів, що передують виїзду.