Що необхідно знати при роботах з пестицидами

Дата: 03.04.2024 17:13

Вже розпочався сезон внесення хімічних засобів захисту рослин на полях сільськогосподарських підприємств. Пестициди є одним із важливих елементів інтенсивних технологій, без яких неможливе одержання високих і стабільних урожаїв практично жодної сільськогосподарської культури. Водночас засоби захисту рослин – це хімічні речовини різного класу небезпеки, які можуть мати негативний вплив на людський організм та довкілля при їх неправильному застосуванні.

Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області нагадує про необхідність дотримання правил техніки безпеки та ряду вимог нормативно-правових  актів під час робіт, пов»язаних із застосуванням пестицидів. Зокрема:

• Обробка рослин та інших об’єктів повинна здійснюватись суворо за показаннями з обов’язковим врахуванням  економічної межі шкідливості (ЕПШ), ступеню розвитку  хвороб рослин і бур’янів, а також прогнозу погоди
  • С/г підприємства повинні завчасно, але не менше чим за дві доби до початку проведення кожної хімічної обробки (при  авіаційному внесенні - за три доби),  сповістити населення, власників суміжних сільськогосподарських угідь та об’єктів про місця, строки і методи застосування пестицидів  через засоби масової інформації . Забороняється на період внесення пестицидів проводити інші сільськогосподарські  роботи та випасати тварин ближче 1 км від місця хімічних обробок . Пасіки  необхідно  вивезти на відстань понад 5 км на період до 5 діб.
  • У період внесення пестицидів у радіусі 200 м від меж ділянок, що обробляються, мають бути встановлені попереджувальні написи;
  • Всі роботи з пестицидами слід проводити у ранні ранкові (до 10 год) і вечірні години, при швидкості руху повітря 3-4 м/с. Як виняток, допускається проведення обробок у денні години у похмурі і прохолодні дні з температурою повітря нижче +10 град.С.
  • Зона санітарного розриву від населених пунктів, тваринницьких комплексів, місць проведення ручних робіт по догляду за сільгоспкультурами, водойм і місць відпочинку при вентиляторному обприскуванні повинна бути не менше 500 м, при штанговому і гербігації дощуванням –300 м;
  • Категорично забороняється застосування пестицидів у межах першого поясу (суворого режиму) зони санітарної охорони поверхневих та підземних джерел господарсько-питного водопостачання;
  • Забороняється обробка полів ближче 5 км від місць постійного перебування медоносних пасік; 2 км від рибогосподарських водоймищ, відкритих джерел водопостачання, місць випасу свійських тварин, об’єктів природно – заповідного фонду; 1 км від населених пунктів, тваринницьких ферм і птахоферм;
  • Згідно вимог Постанови КМУ від 09.05.2023 р. № 458 “Про затвердження Порядку одержання посвідчення про право роботи з пестицидами”, до всіх видів робіт, пов’язаних із застосуванням пестицидів,  робітники повинні допускаютися при наявності посвідчення на право робіт, пов»язаних з їх  транспортуванням, зберіганням та застосуванням.  Особи, діяльність яких пов’язана з проведенням робіт із пестицидами, проходять медичний огляд у порядку, встановленому МОЗ.
  • Застосовувати можна тільки ті засоби захисту рослин, які пройшли державну реєстрацію і включені до “Переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні”

Основним принципом при застосуванні засобів захисту рослин  має бути збереження здоров’я людей та  недопущення погіршення екології.

Головний спеціаліст відділу карантину рослин Управління фітосанітарної безпеки   Підфігурна О.С.